Nowy wykaz prac zabronionych kobietom w ciąży i matkom karmiącym.

Autor: Krystian Stanasiuk, LL.M., radca prawny, partner w Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie

Dnia 1 maja 2017 roku weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które zmienia wykaz prac szczególnie uciążliwych i niebezpiecznych dla zdrowia kobiet w ciąży i karmiących.  

Rozporządzenie Rady Ministrów z 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią, Dz.U. z 2017 r. poz. 796 (dalej jako: „Rozporządzenie”) weszło w życie 1 maja 2017 roku. Zastąpiło ono analogiczne rozporządzenie z dnia 10 września 1996 roku.

Wykaz prac uciążliwych dla kobiet zawarty w załączniku do Rozporządzenia został podzielony na osiem części. Jedna z ważniejszych zmian dotyczy wykonywania pracy przez kobiety w ciąży na stanowiskach pracy z ekranami monitorów komputerowych. Zgodnie z Rozporządzeniem, praca tego rodzaju nie może przekraczać ośmiu godzin dziennie, przy czym po przepracowaniu 50 minut, pracownicy należy się 10 minutowa przerwa w pracy przed ekranem monitora. Przerwa ta jest wliczana do czasu pracy. W przypadku zatrudnienia na pełen etat, łączny dzienny wymiar tych przerw wyniesie więc 80 minut.

Z powyższą zmianą wiążą się także obowiązki prawne pracodawców. Każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 50 pracowników jest obowiązany wprowadzić regulamin pracy. W związku z wejściem w życie nowego wykazu prac uciążliwych, pracodawca powinien zaktualizować regulamin pracy w zakresie wykazu prac wzbronionych kobietom w ciąży i kobietom karmiącym. Zmiana regulaminu pracy wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia jej podania do wiadomości pracowników.

O ekspercie

Krystian Stanasiuk, LL.M., radca prawny, partner w Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie

Krystian Stanasiuk jest radcą prawnym, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (mgr prawa) oraz Uniwersytetu Drezdeńskiego (LL.M.). Ukończył Szkołę Prawa Niemieckiego przy UAM w Poznaniu, był także stypendystą programu Sokrates-Erasmus na Uniwersytecie Poczdamskim.

Zakres jego praktyki obejmuje przede wszystkim prowadzenie kompleksowych projektów z dziedziny prawa pracy, w tym także  opiniowanie i tworzenie projektów indywidualnych oraz zbiorowych dokumentów pracowniczych, przeprowadzanie zwolnień  grupowych i indywidualnych. Prowadził liczne procesy przed sądami pracy oraz w postępowaniach administracyjnych.

Mec. Stanasiuk doradzał klientom kancelarii Taylor Wessing przy licznych transakcjach M&A (fuzji i przejęć), w szczególności w zakresie zagadnień prawa pracy dotyczących przejmowania, zwolnień grupowych pracowników jak i reorganizacji zatrudnienia. Ponadto Mecenas Stanasiuk posiada bogate doświadczenie w legalizacji pobytu i zatrudnienia zarówno zagranicznej kadry zarządzającej jak i wykwalifikowanych pracowników fizycznych przy dużych projektach budowlano-inwestycyjnych.

Jest autorem wielu publikacji i wystąpień w mediach ogólnopolskich i prasie branżowej oraz współautorem Leksykonu prawa polskiego (wydawnictwo C.H. Beck Warszawa 2013) oraz Zarysu Polskiego Prawa Umów (wydawnictwo Linde Wiedeń 2017) wydanych w języku niemieckim.


O Taylor Wessing:

Taylor Wessing jest międzynarodową kancelarią oferującą pełen zakres usług prawnych. Nasz zespół liczący ponad 1200 prawników pomaga klientom z najbardziej dynamicznych branż.  W doradztwie świadczonym na rzecz klientów, kierujemy się innowacyjnym podejściem do ich spraw biznesowych, które pomaga im osiągnąć sukces . Wspieramy klientów wszędzie tam, gdzie chcą rozwijać swój biznes. Nasze 33* biura w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji oraz nasze dwie filie w USA łączą ugruntowaną wiedzę o lokalnych uwarunkowaniach w zakresie handlu, przemysłu i kultury z międzynarodowym doświadczeniem w zakresie prawnej obsługi organizacji biznesowych, w celu zapewnienia proaktywnych, zintegrowanych rozwiązań dla naszych klientów.
* w tym nasze stowarzyszone biura w Indonezji, Arabii Saudyjskiej i Korei Południowej